اشتغال در صنعت متالورژی و کارخانجات فولاد سازی

این مطلب به طور خاص در مورد اشتغال در صنعت فولاد بحث کرده است. شرکت های بزرگ و مهمی در ایران به تولید و فرآوری فولاد مشغول هستند که از جمله آنها به فولاد مبارکه، ذوب آهن و فولاد خوزستان می‎شود اشاره کرد. به طور حتم علاوه بر فولاد سازی صنایع مختلف دیگری از جمله خودرو، پالایشگاهی، پتروشیمی، کارخانجات تولیدی و بی نهایت صنعت دیگر پتانسیل ایجاد شغل برای متالورژیست ها را دارند. با وجود مشکلات زیادی که در زمینه استخدام نیروی کار مناسب در ایران وجود دارد، ما با تلاش بیشتر بتوانیم حق خودمان را از بازار کار بگیریم.

شرکت‌های فولادسازی می‌توانند مشاغل پرچالش و انگیزشی را نیز در برگیرند، که این مشاغل اغلب در زمینه بین‌المللی بوده و فرصت‌هایی را برای سفر به کشورهای مختلف و کسب تجربه در بسیاری از فرهنگ‌ها، فراهم می‌آورد. شاغلان می‌توانند به سرعت کسب تجربه کرده و توانایی رهبری و مسئولیت‌پذیری را به‌دست آورند

در اکثر شرکت‌های فولادسازی، فرصت‌های کارآموزی و استخدامی فراوانی در فعالیت‌های گوناگون وجود دارد که از آن قبیل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ساخت و تولید مهندسی و توسعه فرآیند  – تکنولوژی  – تحقیق و توسعهتوسعه تولید و بازارتجاریخریدمالیتدارکاتراهبردیمنابع انسانی

  گرایش‌های شغلی

تولید فولاد یکی از صنایع بزرگ و رقابتی در جهان است. ادغام صنعتی و توسعه مستمر در عملیات‌های تولیدی سهمی مهمی را در ارتقای بهره‌وری دارد. از این رو با وجود افزایش روزافزون تولید فولاد، سطح اشتغال با کاهش مواجه شده است. به هر حال با وجود پیش‌بینی کاهش میزان اشتغال در سال آینده، انتظار می‌رود که فرصت‌های شغلی مناسبی برای مهندسان و همچنین کارگران ماهر در زمینه تولید و نگهداری در کارخانه‌های فولادسازی به وجود آید.

ـ از سال 1980 تاکنون سطح اشتغال در صنعت (طبق نمودار شماره یک) در حدود 57 درصد کاهش یافته است که این کاهش در اصل به دلیل استفاده همه جانبه از تکنولوژی‌های کارآمدتر مانند فرآیند ریخته‌گری مداوم و سیستم‌های کامپیوتری کنترل فرآیند است.

ـ استخدام برحسب تخصص در صنعت فولاد ایالات متحده را در جدول شماره یک مشاهده می‌کنید و این انتظار وجود دارد که در نتیجه ادغام مستمر کارخانه‌ها و افزایش مداوم سطوح بهره‌وری این میزان تا سال 2016 در حدود 25 درصد کاهش یابد.

ـ انتظار نمی‌رود که بهبود بهره‌وری که در سال‌های گذشته همواره یکی از دلایل عمده کاهش استخدام بود، در آینده به‌عنوان یک فاکتور قدرتمند مطرح باشد زیرا برخی از شرکت‌ها فرآیندهای تولید خود را به حداکثر اتوماسیون ممکن رسانیده‌اند.

 

تاثیرات نوآوری

از آنجایی که این صنعت در استفاده از نوآوری‌های تکنولوژیکی تاکید بسیاری دارد، نمودار نیروی کار رشد خواهد کرد و از این رو نیاز به سطوح بالاتری از آموزش و پرورش نسبت به گذشته ضرورت خواهد داشت. این امر به‌خصوص در رابطه با توسعه نوآوری‌های جدید یا تکنولوژی‌های فولادسازی نسل آینده که کمترین میزان انتشار گاز CO2 را نیز به همراه خواهند داشت و منتج به تغییرات چشمگیر در روش تولید فولاد خواهد شد، صدق می‌کند. در این زمینه انتظار می‌رود که تقاضا برای مهندسان، متخصصان کامپیوتر، رشته‌های بازرگانی و کارگران تولیدی ماهر همچنان به قوت خود باقی بماند.

 

ایمنی و سلامتی شاغلان

ایجاد یک محیط کاری ایمن برای تمامی کارگران نخستین اولویت برای کارخانه‌های فولادسازی است. ایمنی نیازمند به یک تعهد پایدار صددرصدی برای همه کارکنان در یک کارخانه فولادسازی است. نکته مهمتر این است که برقراری ایمنی ملزم به تعهد مدیران ارشد است که این فرهنگ را نهادینه سازند که هر فرد بداند که ایمنی نباید تحت‌الشعاع هیچ موضوع دیگری قرار گیرد. موفق ترین شرکت‌ها، آنهایی هستند که دارای استانداردهای ایمنی بالایی هستند.

ـ احتمال وقوع پیشامدهای ناگوار در واحدهای فولادسازی در سرتاسر دنیا همواره وجود دارد اما میزان این پیشامدها در اکثر شرکت‌ها نسبت به ساعات کاری با روند نزولی ثابتی همراه بوده است.

ـ نرخ فراوانی اتلاف زمان ناشی از سوانح کاری (lost-time-injury) یکی از شاخص‌های رایج مورد استفاده برای تعیین میزان ایمنی در واحدهای فولادسازی بود. براساس گزارش اعضای IISI (انجمن آهن و فولاد بین‌المللی)، در سال 2006 یک میانگین 8/8 حادثه به‌ازای هر میلیون ساعت کاری به ثبت رسید.

ـ برای جلوگیری از سوانح کاری، واحدهای فولادسازی سیاست‌هایی را در راستای ایمنی کارگران خود به کار گرفتند که شامل برنامه‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی به پرسنل خود بود.

ـ شرکت‌ها سیستم‌های مدیریتی ایمنی و سلامتی شغلی (OHS) را برای گزارش، ثبت و اطلاع‌رسانی سوانح، تلفات و رویدادهای کاری اتخاذ کردند.

ـ در گزارش نشریه فولاد بدون حادثه (accident free steel) دستورالعمل‌هایی برای شرکت‌های فولادسازی جهت بهبود و به‌کارگیری سیستم مدیریتی OSH ارائه شده است.

 

آموزش و تربیت کارگران

صنعت فولاد متعهد به ارائه فرصت‌هایی برای آموزش بیشتر و توسعه مهارت‌های کارگران است.

این فرصت نه تنها کیفیت کاری و میزان بهره‌وری را ارتقا بخشیده بلکه منتج به افزایش رفاه کارگران نیز خواهد شد.

ـ یک برنامه آموزشی کارامد گردش شغلی کارگران را محدود کرده و می‌تواند نوآوری‌های فزاینده‌ای را در راهبردها و فرآیندهای تولید به همراه داشته باشد که منتج به بهبود بهره‌وری کاری شود.

ـ به‌طور میانگین، در سال 2006 شرکت‌های فولادسازی برای هر کارگر در حدود 4/10 روز آموزش در نظر گرفتند. برخی از شرکت‌ها نیز گزارش‌هایی مبنی بر 40 روز آموزش به ازای هر کارگر در سال ارائه کردند که البته عمدتا به صورت آموزش‌های کامپیوتری بوده اما آموزش در کلاس درس و در محل کار نیز برگزار شد. از روش‌های ارائه آموزش به گارگران می‌توان به تعلیم در کلاس درس، آموزش‌های کامیپوتری یا روش آموزش در کارگاه اشاره کرد.

ـ همچنین شرکت‌های فولادسازی سرتاسر دنیا به‌منظور فراهم آوردن فرصت‌های آموزشی بیشتر برای کارگران خود با دانشگاه‌ها همکاری نزدیکی برقرار کرده‌اند. مطالعات موردی انجام شده در رابطه با برخی از برنامه‌ها را می‌توان در گزارشات سال 2008 انجمن فولاد جهانی و در سایت worldsteel.org مشاهده کرد.

 

رشد استعدادهای آینده

شرکت‌های فولادسازی نیازمند به فارغ‌التحصیلان در رشته‌های علمی و زمینه‌های مختلف هستند، از این رو ابتکارات و برنامه‌های متنوعی برای فراهم آوردن فرصت‌های آموزشی و به‌منظور رشد پتانسیل کارگران در آینده انجام پذیرفته است. این ابتکارات شامل پروژه‌های دانشجویی، حمایت از تحقیقات، انترنشیپ‌ها، آموزش‌های الکترونیک و دوره‌های بازدید از واحدهای صنعتی و مراکز تحقیقاتی است. شرکت‌های فولادسازی در هر نقطه از جهان فرصت‌ها و منابع آموزشی را برای دانشجویان فراهم آورده‌اند. به برخی از آنها در زیر اشاره می‌کنیم:

ـ شرکت ThyssenKrupp Steel AG محلی به نام پارک اندیشه‌ها (Park of Ideas) را سازماندهی کرده که این امکان را برای بچه‌ها و دانش‌آموزان فراهم آورده تا از نزدیک با علوم و تکنولوژی‌های کاربردی تماس داشته باشند.

ـ در سال 2006 شرکت نیپون استیل نمایشگاهی به نام روش تولید آهن تاتارا (Tatara) برای دانش‌آموزان مقاطع ابتدایی و راهنمایی برگزار کرد.

ـ انجمن‌های آمریکایی AISI و AIST طرح ابداعات آموزشی متالورژی آهنی را با هدف حمایت از برنامه‌های آموزشی و ایجاد جذابیت بیشتر دوره‌های علمی مواد و متالورژی برای دانشجویان، راه‌اندازی کردند.

ـ در سال 1986 شرکت پوسکو دانشگاه علوم و تکنولوژی پوهانگ POSTECH را تاسیس کرد که به‌عنوان بهترین دانشگاه در زمینه علوم کاربردی در آسیا مطرح است.

ـ دانشگاه تناریس یک واحد دانشگاهی با یک بودجه سالانه 29 میلیون دلاری است که آموزش‌هایی را به شاغلان صنعتی در برزیل، رومانی، چین و دیگر کشورها ارائه می‌دهد.

ـ سایت steeluniversity.org یک ابتکار جامع در صنعت فولاد است و دارای منابع آموزش الکترونیکی رایگان بوده که بر روی تمامی مراحل فولادسازی متمرکز شده است. این سایت مورد استفاده بیش از 50 دانشگاه از سراسر جهان است که از توسعه مستمر اشتغال در صنعت فولاد حمایت می‌کند. این سایت در کشورهای انگلستان، چین، اسپانیا، کره، روسیه و آلمان در دسترس کاربران قرار دارد.

 

منبع: انجمن فولاد جهانی مترجم: کمال الدین غفوری

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند