افزایش ۱۰ میلیون مترمکعبی تولید فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی

با راه اندازی و آغاز فعالیت آخرین سکوی فازهای ١٧و ١٨ پارس جنوبی در موقعیت ۱۷Bبه وزن ۲۳۰۰ تن در اسفند ماه سال جاری، پرونده یکی دیگر از مگاپروژه های پارس جنوبی بسته شد و از این پس مجموع تولیدات این فازها که تاکنون ۴۶ میلیون مترمکعب در روز بود، در حوزه فراساحل به ظرفیت اسمی روزانه ۵۶.۶ میلیون متر مکعب خواهد رسید.

به گزارش مهندسی خوردگی به نقل از ایسنا، حدود ۱۰ سال قبل،  قرارداد دو میلیارد دلاری اجرای فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از شرکت پتروپارس با سهمی معادل ۲۹ درصد، شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت با سهمی برابر ۵۰ درصد و شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی با سهمی معادل٢١ درصد در اجرای پروژه فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی به راهبری شرکت پتروپارس امضا شد.

در مرحله نخست طرح توسعه فازهای ١٧ و ١٨ که روند اجرای آن ۱۰ سال طول کشید، احداث دو سکو، یک پالایشگاه و حفاری ٢٢ حلقه چاه صورت گرفت و بهره برداری از آن آغاز شد. از آن زمان تا شهریور ماه امسال و با اجرای بخش نخست، تزریق حدود ۱۰ میلیارد مترمکعب گاز شیرین به شبکه سراسری، تولید بیش از ٦ میلیون بشکه و صدور بیش از ٤ میلیون بشکه میعانات گازی، تولید بیش از ٨٢ هزار تن اتان، بیش از ٨٦ هزار تن بوتان و بیش از ١٣٥ هزار تن پروپان محقق شد که درآمدزایی قابل توجهی در حدود ۲ میلیارد دلار برای کشور به همراه داشت.

با توجه به اینکه در صورت آغاز فعالیت بخش دوم طرح توسعه این فازها شامل راه اندازی سکوهای ١٧B و ١٨B پارس جنوبی، میزان برداشت از این میدان به ٥٦ میلیون مترمکعب در روز می رسید و همچنین با در نظر گرفتن روند ضعیف ساخت این سکوها در شرکت صدرا که امید به راه اندازی طرح را کاهش می داد، در اسفند ماه سال ۹۳ ادامه کار به شرکت ایزو ایکو سپرده شد که فعالیتش در ساخت سکوهای فاز ۱۴ با پیشرفت مناسبی همراه بود.

هم اکنون در بخش خشکی که شرکت های ایدرو و اویک متولی انجام آن هستند، در هر ۴ ردیف تصفیه گاز پالایشگاه، تولید صورت می گیرد. ردیف های سوم و چهارم، گاز خود را از دریا و از سوی سکوهای ١٧A و ١٨A می گیرند. ردیف های اول و دوم هم تا زمان آغاز کامل فعالیت سکوهای ١٧B و ١٨B گاز خود را از فازهای ٦ تا ٨ پارس جنوبی دریافت می کنند.

سهم ۶۵ درصدی ایرانی ها

نکته قابل توجه در توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ این موضوع است که ۶۵ درصد حجم کار انجام شده در این طرح از سوی طرف‌های ایرانی و ۳۵ درصد توسط خارجی‌ها انجام شده است، ضمن اینکه ۹۰ درصد از امور مربوط به مهندسی طرح توسعه فاز های ۱۷ و ۱۸ از سوی شرکت‌های ایرانی اویک، ایدرو، تأسیسات دریایی، شرکت ملی حفاری ایران، دانا و صدرا صورت گرفته و فقط ۱۰ درصد باقیمانده را یک شرکت فرانسوی انجام داده است.

همچنین ۹۹.۵ درصد بخش ساخت را ۱۰۶ شرکت فرعی داخلی عهده دار بوده اند و مابقی آن از سوی خارجی‌ها انجام شده و ۴۱ درصد تجهیزات مورد نیاز نیز از شرکت های داخلی خریداری شده است.

از سوی دیگر حدود ١٠ میلیون نفر ساعت برای ساخت هر یک از این ۴ سکو در فازهای ۱۷ و ۱۸ زمان صرف شده است.

اهداف صادراتی

یکی از عمده ترین اهداف ایران در گستره بین المللی، کسب تراز تجاری ارزنده در بازارهای جهانی گاز از طریق تشویق و ترغیب سرمایه گذاران به مشارکت در پروژه های گازی و عقد قرارداد دراینگونه پروژه‌ها و در نهایت دستیابی به تراز مطلوب صادرات گاز با توجه به جایگاه ویژه ذخایر هیدروکربوری ایران در جهان است.

قرار است افزایش تولید گاز در کشور ظرف ۳ سال آینده تداوم داشته باشد، به نحوی که در سال ۲۰۱۹ تولید آن به یک میلیارد مترمکعب در روز برسد و شرایطی فراهم شود که بخش عمده ای از این افزایش تولید، به مصرف صادرات برسد.

درآمد سالانه ۵ میلیارد دلار

بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته امسال ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز از محل فازهای در حال توسعه میدان مشترک پارس جنوبی برداشت می شود که در این میان، فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی با تولید بیش از ۵۰ میلیون متر مکعب گاز از دریا به نوعی چشم امید صنعت نفت برای افزایش تولید گاز به شمار می آید. برآورد درآمد سالانه این فازها که قرار است در اواخر امسال به صورت رسمی با حضور رئیس جمهوری ایران افتتاح شود، بیش از ۵ میلیارد دلار است.

تاسیسات پالایشگاه

پالایشگاه ساحلی این طرح که در زمینی به مساحت تقریبی ۱۵۵ هکتار احداث می‌شود در برگیرنده ۴ واحد شیرین‌سازی گاز، واحد تثبیت میعانات گازی و مخازن ذخیره آن، واحد شیرین‌سازی و نم‌زدایی گاز، تبرید گاز و جداسازی گازاتان، پروپان و بوتان، واحد سولفور و مرکاپتان‌زدایی و تراکم گاز جهت انتقال، واحد بازیافت و دانه‌بندی گوگرد و واحد احیای منواتیلن گلایکول است. بخار، آب شیرین مورد نیاز و خنک‌کردن این پالایشگاه از سوی واحدهای پشتیبانی پالایشگاه و برق موردنیاز نیز از نیروگاه مشترک سایر طرح های پارس جنوبی تأمین خواهد شد.

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند