آتش‎سوزی برج تقطیر پالایشگاه نفت تهران و کشته و زخمی شدن 8 نفر

عصر روز جمعه، پنجم آبان ماه یکی از واحدهای تقطیر پالایشگاه نفت تهران برای ساعاتی دچار آتش‌سوزی شد. پالایشگاه نفت تهران در باقرشهر در حدود ۱۲ کیلومتری جنوب تهران قرار دارد. این مجتمع سال گذشته نیز دچار آتش‌سوزی شدید شده بود.

به گزارش مهندسی خوردگی، دست‌کم 8 نفر از کارکنان که به گفته فرماندار شهرری در بالای برج تقطیر بوده و فرصت فرار پیدا نکرده‎اند کشته یا زخمی شدند. شماری از کشته‌شدگان از کارگران فصلی هستند که از ایلام برای کار به پالایشگاه آمده بودند.

این حادثه در زمانی رخ داده است که این واحد در مرحله اورهال و در اختیار پیمانکار بوده است. قابل پیش‎بینی است که به زودی با دستور پر سر و صدای وزیر، معاون وزیر، مدیرعامل پالایشگاه و … علت واقعه بررسی و خطای انسانی علت رخداد آن معرفی می‎گردد.

اصولا در سایت‎های پر ریسکی مانند پالایشگاه‎ها، علاوه بر آشنایی با اصول ایمنی، تمامی پرسنل باید ملزم به رعایت این اصول باشند. معمولا در چنین وقایعی پیمانکارها به علت آموزش ناکافی اصول ایمنی به پرسنل خود، مقصر اصلی بوده و  مسئولان پالایشگاه‎ها نیز با نظارت ضعیف بر پیمانکار و عدم توجه به الزامات تایید صلاحیت آنها زمینه‎ساز چنین حوادثی می‎شوند.

“مهندسی خوردگی” ضمن عرض تسلیت به خانواده جان‎باختگان و جامعه مهندسی کشور، امیدوار است با رعایت استانداردها و توجه به نظام‎نامه‎ها، بهای بیشتری به جان انسان‎ها داده شود.

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند