انجمن های خارجی

  • NACE (National Association of Corrosion Engineers)

انجمن بین‌المللی مهندسان خوردگی (NACE) در سال ۱۹۴۳ میلادی تاسیس شد و امروز معتبرترین نهاد تخصصی پیش‌گیری و کنترل خوردگی در دنیا است. این انجمن هم اکنون بیش از ۳۰۰۰۰ عضو در ۱۱۶ کشور جهان دارد و مرکز آن در آمریکا قرار دارد. اين انجمن در زمينه برگزاري دوره هاي آموزشي و سمينارهاي تخصصي، توليد استانداردها و گزارشات، توليد مجلات فني و همكاري در پروژه هاي ملي فعاليت دارد. NACE، دارای 300 کمیته فنی می باشد که کار جستجو، مطالعه و تحقیق در زمینه های مختلف خوردگی، پوشش، رنگ، روشهای حفاظتی، ممانعت کننده ها و غیره را انجام می دهند. حاصل کار این کمیته ها هر ساله به صورت استانداردهای صنعتی و روشهای مختلف آزمایش، منتشر شده و در اختیار کاربران گذاشته می شود.

رئیس فعلی: Jim Feather

وبسایت: www.NACE.org

 

  • ASNT (American Society for Nondestructive Test)

انجمن تست های غیرمخرب آمریکا (ASNT) بزرگترین مرکز آزمون های غیرمخرب در جهان می باشد. این انجمن به تدوین استاندارد ها و مقرارت فراوانی در این زمینه پرداخته و به عنوان مرجع اصلی NDT، مورد پذیرش بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران است. قاعدتا تمام کشورهای عضو این انجمن موظف به رعایت استانداردها و الزامات انجمن در مباحث آموزشی و انجام تست ها می باشند. SNT-TC-1A یکی از استانداردهای پیشنهادی تدوین شده توسط ASNT است و مواردی مثل الزامات آموزش افراد و نحوه برگزاری آزمون ،صدور گواهینامه ها ،سطوح مدارک صادر شده و بازه کاری هر سطح از مدرک ،مسئولیت های افراد و… در آن گنجانده شده است. اعضای انجمن به جزء در مواردی خاص موظف به رعایت بند بند این استاندارد می باشند.

رئیس فعلی: David Bajula

وبسایت: www.asnt.org

  • API (American Petroleum Institute)

مؤسسه نفت آمریکا (API) بزرگترین انجمن تجاری نفت و گاز طبیعی آمریکایی می‌باشد. این انجمن مدعی است که نماینده ۶۵۰ شرکت تولیدی، پالایشی، توزیع و بسیاری از دیگر جنبه‌های صنعت نفت است. این انجمن ماموریت خود را ایجاد سیاست‌های عمومی تاثیر گذار برای حمایت از یک صنعت قوی و قابل دوام نفت و گاز طبیعی عنوان کرده است.  توابع اصلی نمایندگی صنعتی این انجمن شامل: سیستم حقوقی، مذاکره، لابی‌گری دولتی، نمایندگان حقوقی و تنظیم مقررات، پژوهش اقتصادی، سم شناسی و تاثیر زیست محیطی، ایجاد و صدور گواهینامه‌های صنعتی و توسعه آموزشی می‌باشد. API در تعیین بودجه در انجام تحقیقات مرتبط با بسیاری از جنبه‌های صنعت نفت نقش دارد.

رئیس فعلی: Jack Gerard

وبسایت: www.API.org

 

  • (EFC(European Federation of Corrosion

فدراسيون خوردگي اروپا، فدراسيوني از 33 جامعه مرتبط با مهندسي خوردگي از 26 كشور اروپايي و غيراروپايي است. جامعه هاي زير مجموعه فدراسيون خوردگي اروپا در مجموع، نظرات و علايق بيش از 25000 متخصص و دانشمند خوردگي را در اين فدراسيون گرد هم مي¬آورند. اين فدراسيون در سال 1955 و با مركزيت بلژيك، با هدف بسط و توسعه دانش مهندسي خوردگي و روشهاي كنترل آن از طريق همكاري اعضاء تاسيس شد. فدراسيون خوردگي اروپا اهم فعاليتهاي خود را از طريق 19 كارگروه فعال به انجام مي رساند. قديمي ترين كارگروه در سال 1965 و با عنوان “جلوگيري از خوردگي و رسوب گذاري” و جديدترين آنها در سال 2010 و با عنوان “خوردگي اشياء و آثار باستاني و صنايع دستي” مشغول به فعاليت هستند. برگزاري كنفرانس ساليانه Eurocorr يكي از برجسته ترين فعاليتهاي اين فدراسيون است كه همه ساله در ماه سپتامبر دريكي از كشورهاي اروپايي برگزار مي شود. اين فدراسيون اكنون مرزهاي خود را از اروپا فراتر برده و انجمنها و مراكز تحقيقاتي خارج از اروپا را نيز به عضويت خود در آورده و با آنان همكاري مي كند. فدراسيون خوردگي اروپا يكي از اعضاء موسس “سازمان جهاني خوردگي” است كه با هدف توسعه دانش مهندسي خوردگي و ارائه طريق به دولتها، صنايع و تشكلها درخصوص روشهاي جلوگيري از خوردگي تاسيس شده است.

رئیس فعلی: Damien FÉRON

وبسایت: www.efcweb.org

 

ماموريت سازمان جهاني خوردگي، “توسعه آموزشهاي مرتبط با خوردگي و انجام فعاليتهاي سودمندانه اقتصادي- اجتماعي براي جوامع، حفظ منابع و حفاظت از محيط زيست” عنوان شده است. از اهداف اين سازمان مي توان به افزايش دانش عمومي در خصوص خوردگي، شناسايي و توسعه فعاليتهاي سودمند در زمينه مديريت خوردگي، فراهم آوردن امكانات تخصصي براي دولتها و جوامع درخصوص روشهاي كنترل خوردگي و ايجاد هماهنگي و وحدت رويه بين استانداردهاي موجود در زمينه مهندسي خوردگي و روشهاي كنترل آن نام برد. در اين سازمان براي نيل به اهداف، كميته هاي مشتركي ايجاد شده و در حال فعاليت هستند.

رئیس فعلی: En-Hou Han

وبسایت: www.corrosion.org