مفاهيم سيستم نگهداري و تعميرات پيشگيرانه PM

مفاهیم اولیه

نگهداری و تعمیرات اضطراری یا Emergency Maintenance به اختصار EM: در این روش , تعمیر تجهیز بعد از اولین خرابی به وجود آمده در تجهیز صورت می‌‌گیرد.
نگهداری و تعمیرات اصلاحی یا Corrective Maintenance به اختصار CM: در این روش , بعد از بوجود آمدن علائمی از عیب که منجر به توقف تجهیز نشده برنامه ریزی خاصی صورت می‌گیرد تا در زمان مناسب تجهیز رفع عیب شده و به حالت اولیه خود باز گردد.
نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه یا Preventive Maintenance به اختصار PM: در این روش , نگهداری از تجهیزات در پریودهای زمانی خاص و بر اساس زمانبندی مشخص صورت می‌‌گیرد.
نگهداری و تعمیرات پیشگویانه یا predictive maintenance به اختصار PDM: در این روش , فاصله زمانی نگهداری از تجهیزات و پریود زمانی مربوطه بر اساس تجزیه وتحلیل اطلاعات به دست آمده از تجهیز به دست می‌‌آید.
نگهداری و تعمیرات بهره ور فراگیر یا Total Productive Maintenance به اختصار TPM: در این روش , نگهداری و تعمیر تجهیز فقط به عهده تعمیر کار نبوده بلکه قسمتی از فعالیتهای نگهداری روزانه به اپراتورها واگذار می‌شود.

نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (Preventive Maintenance)

یك روش قانونمند نگهداری و تعمیرات است كه طی آن وضعیت تجهیزات دائماً به وسیله بازرسی‌های فنی (Technical Inspection) و روانكاری‌های (Lubrication) منظم و دوره‌ای و اقدامات پیشگیرانه به منظور كاهش احتمال وقوع خرابی های ناگهانی، تحت نظارت قرار گرفته و بدین وسیله ضرورت انجام تعمیرات جزئی و یا كلی تعیین می‌گردد تا از توقفات اضطراری و برنامه‌ریزی نشده یا هر نوع خرابی دیگری پیشگیری شود.

در این سیستم اصل بر آماده بكار نگهداشتن تجهیزات و دستگاه ها میباشد. در قدم اول، هدف از نگهداری اصولی و برنامه‌ریزی ‌شده تجهیزات و ماشین‌آلات، به صفر رساندن تعمیرات اضطراری (Emergency Maintenance) و توقفات ناگهانی (Break Down) و افزایش قابلیت پیش‌بینی تعمیرات دوره‌ای و برنامه‌ریزی شده (Planning Maintenance) و تعمیرات اساسی (Overhaul) می‏‎باشد، بطوریكه تقریبا بیش از 60% از تعمیرات برنامه‌ریزی شده را می توان در حین انجام فعالیتهای نگهداری از قبیل بازرسی فنی و روانكاری مشخص نمود.

تعدادی از قابلیت‌های یك سیستم نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM) بشرح ذیل میباشند:
سیستم كدینگ جامع.
شناسنامه عمومی تجهیزات و تاسیسات.
شناسنامه قطعات یدكی.
برنامه‌های بازرسی فنی (Technical Inspection).
برنامه‌های روانكاری (Lubrication).
عیب یابی و رفع عیب (Trouble Shooting).
تعمیر برنامه‌ریزی شده، تعویض قطعه (Planning Maintenance – Replace Part).
تعمیر اضطراری (Emergency Maintenance).
تعمیرات اساسی (Overhaul).
آنالیز توقفات (Stop Analysis).
آنالیز انرژی مصرفی (Energy Analysis).
شاخص‌ (Index).

به حداکثر رسانیدن اثر بخشی تجهیزات
هدف از مجموعه فعالیتهای بهسازی و توسعه در صنعت، بالا بردن بهره وری از طریق کاهش ورودی ها (داده ها) و افزایش (خروجیها )ستاده ها است. خروجی های یک کارخانه تنها وابسته به افزایش بهره وری وکمیت تولید نیستند بلکه کیفیت برتر، هزینه های کمتر، تحویل به موقع کالا به مشتریان بهبود ایمنی صنعتی و بهبود بهداشت صنعتی، وجود روحیه خوب و انگیزه کار کارکنان و شرایط مطلوب محیط کار همگی تعیین کننده میزان و ارزش خروجیهای یک صنعت می باشند.

PM به امر پیشبرد اثر بخشی تجهیزات و بیشینه سازی خروجیهای آنها توجه دارد. PM سعی در حفظ تجهیزات در شرایط مطلوب دارد تا بدینوسیله از خرابی های اضطراری، ضایعات کاهش سرعت و ضایعات کیفیت در فرآیند تولید جلو گیری به عمل آید. راندمان کلی صنعت شامل راندمان (بازده) اقتصادی با به حداقل رسانیدن هزینه های مربوط به نگهداری و حفظ شرایط فنی مطلوب در تجهیزات در دوران طول عمرآنها به دست می آید. به عبارت دیگر لازم است جهت دستیابی به بازده مطلوب اقتصادی هزینه های تجهیزات را در کل دوران طول عمر LCC (Life Cycle Cost) به حداقل رسانید.

افزایش و بهبود اثر بخشی تجهیزات وکاهش هزینه های آنها درکل دوران طول عمر از طریق حذف شش ضایعه بزرک درسطح شرکت به دست خواهد آمد:
ا – توقف ماشین به علت خرابیهای اضطراری
2 – تنظیم و آماده سازی ماشینها برای شروع عمل تولید (برای مثال تعویض قالب در ماشینهای ریخته گری تزریقی و غیره)
3 – بیکاری ها و توقف های کوتاه مدت (اشکالات در عملکرد سنسورها گیر کردن مواد و قطعات در مسیر عبور و غیره)
4- کاهش سرعت (به دلیل اختلاف بین سرعتهای اسمی و سرعتهای عملی)
5- معایب و اشکالات در فرآیند تولید و دوباره کاریها (ضایعات درکیفیت محصول که کار دوباره را روی محصول ایجاد می نماید.)
6- افت تولید درفاصله زمانی بین آغاز راه اندازی ماشین و رسیدن حرکات به حد تعادل و پایداری .

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند