معرفی، ویژگیها، کاربردها و مثالهایی موردی از الکترولس

روش الکترولس در سال 1946 ابداع شد. رسوب های حاصل از الکترولس دارای سختی، مقاومت به سایش و خوردگی بالاتری نسبت به رسوب های الکتریکی می باشند اما در عوض تردتر هستند. روش الکترولس به دلیل قدرت بسیار خوب روکش و قابلیت ایجاد رسوب یکنواخت حتی در سطوح با اشکال پیچیده و لبه دار، در بسیاری از موارد مناسب ترین روش اعمال پوشش می باشد.

الکترولس یک نوع روش شیمیایی است که بطور خود به خود روی سطوح فلزات اعمال می شود و ضخامت پوشش به طور خطی، مادام که تر کیب شیمیایی محلول تغییر نکرده است اضافه می شود.

مشخصه بارز این روش نسبت به سایر روشهای مرسوم آبکاری، عدم نیاز به جریان الکتریکی است که به طبع آن متریال می تواند هادی یا غیر هادی باشد. بنابراین در این روش می توان غیر فلزات مانند پلاستیک ها را نیز پوشش داد.

آبکاری الکترولس را همچنین تحت عنوان آبکاری خود کاتالیتیکی نیز می نامند زیرا قابلیت تشکیل بر روی فلزات و مواد که از نظر کاتالیتیکی فعال هستند را دارد.

در حمامهای الکترولس فلز و احیاء کننده فقط در حضور یک کاتالیزور با یکدیگر واکنش داده و بنابراین برای شروع واکنش احیاء، مواد باید فعال بوده ویا توسط یک کاتالیزور مناسب بر روی سطح فعال گردند.

فرمت دانلود: PDF(11 Pages)

لینک دانلود (حجم: 0.4Mb)

قیمت: 4500 تومان

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند