عصاره خرما، دریچه ای نوین و سبز جهت ممانعت از خوردگی در صنایع هوافضا

به گزارش نشریه تحقیقاتی ACS جست و جو برای روش های “سبز تر” جلوگیری از خوردگی آلیاژهای آلومینیوم مورد استفاده در صنایع هوافضا اتومبیل و … موجب شده تا دانشمندان به منبعی غیر معمول دست بیابند. آن منبع عصاره خرما است که بر درختان باشکوه و بلند نخل رشد میکند و به عنوان منبع غذایی شناخته میشود.

Husnu Gerengi اشاره میکند از آلیاژهای آلومینیوم به علت نسبت وزن به استحکام پایین در صنایع هوافضا استفاده میشود. آلومینیوم و آلیاژهایش دارای ویژگی خاصی هستند و آن تشکیل لایه پسیو مستحکم و نفوذ ناپذیر در محیط است که این لایه خاصیت ممانعت کنندگی خوردگی دارد. با این حال این لایه در برخی محیط های خشن شبیه آب دریا و هوای سرد و مرطوب جو، به علت ترک خوردن آسیب پذیر است.

مهندسین خوردگی در سالهای اخیر از پوشش های مختلفی برای حفاظت بیشتر از آلیاژهای خوردگی استفاده میکنند. اما این پوشش ها اغلب حاوی مواد سمی شیمیایی است که برای محیط زیست مضر بوده و محدودیت هایی دارند.

تحقیقات تازه نشان میدهد عصاره برگ خرما اثر ضد خوردگی دارد. Genergi تصمیم گرفت به بررسی تاثیر عصاره خرما بر خوردگی بپردازد. او فهمید عصاره خرما مقاومت به خوردگی آلیاژ 7075 را در محلول 3.5 درصد نمک افزایش میدهد. این آلیاژ و آلیاژهای دیگر سری 7000 و 2000 در صنایع هوافضا کاربرد زیادی دارند.

در حالی که عصاره برگ درخت خرما به عنوان ممانعت کننده شناخته میشود این اولین بار بود که خواص ممانعت کنندگی میوه خرما شناخته شد. او در مورد علت این مساله به مقادیر کمی قند در خرما اشاره میکند و فرض میکند این قند موجب تشکیل پوسته قوی تری از فیلم پسیو میشود.

 

منبع:
Husnu Gerengi. Anticorrosive Properties of Date Palm (Phoenix dactyliferaL.) Fruit Juice on 7075 Type Aluminum Alloy in 3.5% NaCl Solution. Industrial & Engineering Chemistry Research, 2012

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند